Rozmowa kwalifikacyjna to zawsze jest spory stres. Wielokrotnie stres ten będzie mobilizujący, mimo wszystko niekiedy może zdarzyć się tak, że poprzez za duże zdenerwowanie kandydat nie przedstawi się w tak dobrym świetle, jakby chciał. Największe zdenerwowanie odczuwają osoby, które o zatrudnienie ubiegają się pierwszorazowo i nie posiadają jeszcze pod tym względem żadnego doświadczenia. Przed pierwszą rozmową rekrutacyjną można przeczytać krótki poradnik, żeby wiedzieć, w jaki sposób się zachować, aby zrobić świetne wrażenie na prawdopodobnym zleceniodawcy.

Gdzie szukać informacji?

Chcąc dowiedzieć się, w jaki sposób przyszykować się do przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej oraz jak się podczas niej zachowywać, należałoby przejrzeć specjalistyczne portale w Internecie. Jest to obfite źródło wiedzy, w którym można odszukać sporą ilość notatek pisanych przez osoby, dla których rekrutacja zleceniobiorców to coś zwyczajnego. Można także zobaczyć uczelniane biuro karier. Takie instytucje nierzadko organizują dla własnych osób studiujących specjalne szkolenia jednocześnie z dziedziny opracowywania CV oraz listów motywacyjnych, jak również z przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Im bardziej się człowiek przygotuje do takowego zdarzenia, tym większe okaże się prawdopodobieństwo sukcesu.

O czym warto wiedzieć na start?

Poszukując zatrudnienia, w pierwszej kolejności należy świetnie być świadomym tego, co chce się wykonywać. Chodzenie na wywiady rekrutacyjne na chybił trafił, to tylko marnowanie czasu – można by go spożytkować na doszkolenie się. Następnym krokiem jest stworzenie dobrego życiorysu oraz listu motywacyjnego, w którym pokrótce przedstawi się powody, dla których ubiega się akurat na to konkretne stanowisko. Po pierwszym pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji najczęściej przychodzi czas na spotkania rekrutacyjne.

Rekrutacja – podstawowe wymagania

Dwie podstawowe rzeczy jeżeli mowa o rozmowie wstępnej – to odpowiedni ubiór oraz punktualność. Jeżeli chodzi o ubiór, to konieczne jest, by był schludny i szykowny. Wskazane jest, aby poznać charakter konkretnej firmy. Jeżeli kandydat aplikuje na stanowisko w banku, to doskonałym pomysłem powinien być garnitur. Jeżeli będzie to praca fizyczna na budowie, wtedy wystarczająca będzie koszula. Ubiór powinien być schludny i wyprasowany, tak aby od początku zrobić świetne wrażenie na prawdopodobnym zleceniodawcy. Jednakowo istotna jest punktualność. Bez wyjątku należy docierać kilka minut przed wyznaczoną godziną. Nadgorliwość w tym względzie nie jest zaproponowana. Przyjeżdżanie na spotkanie znacząco wcześniej nie spowoduje dobrego odczucia, a jedynie można stwarzać kłopot, szczególnie jeżeli nie będzie poczekalni.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

W pierwszej kolejności należy się wyspać. Udręczony człowiek nie sprawia świetnego wrażenia. Wszystkie potrzebne dokumenty powinny być zgromadzone w teczce, tak aby się nie pomięły. Przydatne może okazać się również przeczytanie o przedsiębiorstwie. Wymagane jest, by poinformowanym, ile lat istnieje na rynku, jakich ma największych kontrahentów oraz jakie są jej najistotniejsze plusy. Należy podejść do aplikacji z uśmiechem – optymistycznie nastawione osoby są znacznie lepiej odbierane niż wieczni czarnowidze, którym nic w życiu nie sprawia przyjemności.