Bezpieczne kupowanie samochodów używanych

Na świecie niestety nie brakuje oszustów. Choć jest to bardzo przykre i sprawia, że człowiek traci wiarę w ludzkość, niektórzy zarabiają właśnie w taki sposób, że oszukują innych i wręcz zmuszają ich do robienia nieopłacalnych dla nich rzeczy i zawierania kompletnie bezsensownych transakcji. Używane samochody pozwalają ludziom pozyskiwać fajne auta w niskich cenach, ale tylko wtedy, gdy potrafi się te auta samodzielnie oceniać, umie się weryfikować ich stan techniczny, a prócz tego jest się w stanie dopytać o wszystko aktualnego właściciela auta, od razu testując rzetelność jego odpowiedzi (i nigdy nie ufając nikomu na słowo czy piękne oczy).

Co warto wiedzieć?

Zanim więc prawdopodobny nabywca używanego auta pojedzie na drugi koniec miasta albo w ogóle do zupełnie innej miejscowości wyłącznie po to, by odbyć jazdę próbną i sprawdzić pojazd na własnej skórze, w ramach normalnej przejażdżki, powinien on jednak zweryfikować pewną podstawę, a mianowicie rzucić okiem na raport historii pojazdu. Raport ten powinien być udostępniany każdemu potencjalnemu klientowi na jego życzenie – więcej o tym co znajduje się w takim raporcie znajdziemy w artykule na blogu Świat Motoryzacji. Niektórzy sprzedawcy myślą o tym zawczasu i w ogóle publikują taki raport bezpośrednio w ogłoszeniu. Jeżeli jednak tam się go nie znajdzie, od razu trzeba o niego pytać. Raporty historii pojazdu najlepiej obrazują, jak sprawowały się używane samochody do tej pory, a to z kolei pozwala oszacować, jak prawdopodobnie będą się one sprawdzać w przyszłości – i tej bliższej, i tej odległej.

Raport i historia mogą wiele powiedzieć

Jeżeli tylko raport historii pojazdu wskazuje na jakąkolwiek ilość poważniejszych mankamentów, staje się on jasnym dowodem na to, że wybranego auta nie ma sensu kupować, więc nie ma też sensu umawiać się z jego właścicielem na jakąkolwiek jazdę próbną. Niektóre raporty historii pojazdu można też kupować – nawet przez Internet. Mimo iż w takim przypadku trzeba już zapłacić za nie z własnej kieszeni, nierzadko wciąż opłaca się to zrobić, bo raporty te stanowią jednak najlepsze źródło informacji na temat jakości każdego używanego auta.