Czy samodzielna wymiana tarcz hamulcowych jest możliwa?

Tarcze hamulcowe są niezwykle ważnym elementem w każdym pojeździe spalinowym. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie kontrolować prędkość za pomocą pedału hamulcowego, który znajduje się wewnątrz samochodu. Sprawność układu hamulcowego jest o tyle ważna, że wszelkie usterki mogą wydłużać drogę hamowania, a w skrajnych przypadkach uniemożliwić bezpieczne zatrzymanie pojazdu. Czy samodzielna wymiana tarcz hamulcowych jest możliwa?

Praca, która wymaga odpowiednich narzędzi

Wymieniając tarcze hamulcowe w swoim samochodzie, musimy liczyć się z tym, że praca ta wymagań nie tylko wiedzy, ale również dostępu do odpowiednich części. W przypadku tego typu serwisu być może konieczne nie są jakieś specjalistyczne narzędzia, ale nie obejdzie się np. bez specjalnego „klucza” do wciskania zacisków hamulcowych, który jest niezbędny, by nowe tarcze mogły zostać zamontowane.

Oprócz tego przyda się zestaw kluczy płaskich i nasadowych, dobry podnośnik i coś do zabezpieczenia samochodu przed spadnięciem na ziemie. Narzędzia raz kupione posłużą nam przy wielu innych pracach, dlatego jeśli zamierzamy samodzielnie naprawiać własny samochód, warto zdecydować się na taki zakup.

Jak wymienić tarcze hamulcowe krok po kroku bez wizyty w warsztacie?

Zanim zaczniemy pracę, warto się upewnić, że zakupione tarcze hamulcowe będą pasować do naszego pojazdu. Jak wszystko wygląda dobrze, pozostaje podnieść samochód i odkręcić koło. Wymiana tarcz hamulcowych nie jest trudna, ale może różnić się w zależności samochodu, z jakim pracujemy. Inaczej wygląda wymiana na przedniej, inaczej na tylnej osi. Zawsze chodzi jednak o to, by maksymalnie odsłonić tarczę, by umożliwić jej wygodne ściągnięcie.

Zawsze na samym początku musimy pozbyć się zacisku hamulcowego, który uniemożliwia zdjęcie tarczy. W tym celu odkręcamy dwie śruby mocujące. Najlepiej do tego celu wykorzystać klucz nasadowy. Kolejnym krokiem podczas zmiany tarcz hamulcowych na przedniej osi będzie odkręcenie czołowej nakrętki, która może przysporzyć wielu trudności. Wymaga też odpowiedniego klucza. Stosując dużą dźwignię, można sobie poradzić z tym zadaniem bez większego problemu. Po ściągnięciu starej tarczy zakładamy nową, a najtrudniejszym etapem całej wymiany jest wkręcenie tłoczka hamulcowego do zacisku w taki sposób, by zrobiło się trochę więcej miejsca na nową i grubszą tarczę hamulcową.  Jeśli nam się to uda, pozostanie tylko poskręcać wszystko w kolejności odwrotnej i cieszyć się sprawnie działającym układem hamulcowym. Koszt wymiany w profesjonalnym warsztacie wynosi około 200-400 zł.