Wskazówki dotyczące jazdy obok ciężarówek

Wypadki z udziałem ciężarówki i mniejszego pojazdu mogą być niszczące. Pamiętaj o poniższych wskazówkach podczas jazdy w pobliżu dużych ciężarówek, aby zminimalizować zagrożenie dla Ciebie i osób w Twoim samochodzie.

Co jakiś czas dochodzi do niebezpiecznych wypadków, takich jak ten na S3, gdzie osobówka wjechała pod ciężarówkę, dlatego kierowcy samochodów ciężarowych muszą bardzo uważać na ograniczone pole manewru podczas jazdy, ponieważ wypadek może mieć znaczne konsekwencje, począwszy od rozległych uszkodzeń pojazdów i jezdni, ruchu drogowego, ciężkich obrażeń kierowców i pasażerów, a nawet śmierci. Ale kierowcy mniejszych pojazdów również muszą jeździć ostrożniej, bo to oni są najbardziej narażeni na największe obrażenia i szkody.

Wskazówki dotyczące jazdy obok ciężarówek

Trzymaj się z dala od martwych punktów

Jakie są martwe punkty samochodów dostawczych i osobowych? Duża ciężarówka ma więcej martwych pól w porównaniu z mniejszym pojazdem, co utrudnia kierowcy ciężarówki dostrzeżenie zbliżającego się samochodu. Staraj się więć respektować odpowiednie odległości od ciężarówki

Używanie kierunkowskazów

Ciężarówki dzielące drogę z innymi pojazdami wymagają więcej czasu i odległości, aby wykonać manewr w ruchu ulicznym, dlatego ważne jest, aby prawidłowo używać kierunkowskazów w samochodach przed zmianą pasa ruchu wokół tych pojazdów. Używanie ich pozwoli kierowcy ciężarówki zobaczyć Twoje zamiary i dostosować się do drogi przed Tobą, dzięki czemu będziesz mógł wykonać swój ruch i uniknąć kolizji.

Regulacja reflektorów

Należy pamiętać, że reflektory mogą oślepiać kierowcę ciężarówki, ponieważ mogą odbijać się od dużych lusterek pojazdu, a w konsekwencji to jasne światło może wpływać na zdolność bezpiecznego operowania dużym pojazdem. Dlatego zmień światła na „krótkie”, gdy widzisz, że ktoś się zbliża.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa

Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa, ponieważ chronią one w przypadku kolizji. Jeśli kolizja jest z ciężarówką, będzie to jeden z najskuteczniejszych środków, które należy podjąć, aby zmniejszyć ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci.

Zachowaj bezpieczną przestrzeń

Podczas jazdy obok samochodu ciężarowego należy zawsze zachować odpowiednią przestrzeń. Pojazdy te wymagają więcej miejsca na drodze niż pojazdy osobowe.

Ciężarówka może zająć dwa pasy ruchu podczas wykonywania szerokiego skrętu. Nigdy nie przejeżdżaj obok ciężarówki, która skręca w prawo, bo możesz wpaść w pułapkę.

Unikaj rozproszenia uwagi

Do czynników rozpraszających uwagę można zaliczyć: pisanie SMS-ów, rozmowy telefoniczne, rozmowy z innymi pasażerami, jedzenie, korzystanie z GPS, głośną muzykę itp.