Żarówki LED w samochodzie

Jeszcze nie tak dawno oświetlenie LED w samochodach kojarzyło się z zaawansowanymi systemami oświetlenia w samochodach marek premium. Dziś oświetlenie tego typu staje się jednym z najpopularniejszych.

Daje ono producentom znacznie szersze pole do popisu zarówno podczas projektowania wyglądu lamp, jak i podczas tworzenia systemów inteligentnego doświetlania zakrętów, czy innych systemów kierowania oświetleniem.

Co więcej, wielu użytkowników pomimo zakazów prawnych wciąż obowiązujących w Polsce decyduje się na wymianę standardowych żarówek na żarówki LED. W tym artykule opiszemy dwie zalety żarówek LED, które najczęściej pojawiają się podczas argumentowania takich decyzji.

Żarówki LED a niższe spalanie

To prawda, że żarówki LED są w stanie generować tę samą ilość światła przy mniejszym zużyciu prądu. Dzieje się tak, ponieważ są bardziej wydajne. Nie marnują większości energii na wytwarzanie niepotrzebnego ciepła jak standardowe żarówki, dzięki czemu więcej energii jest zamieniane na światło widzialne.

Mniejsze zużycie prądu w samochodzie odpowiada bezpośrednio za mniejsze spalanie. Samochód musi bowiem przy pomocy alternatora wytworzyć prąd zasilający żarówki. Praca, jaką samochód musi na to przeznaczyć, nie jest wykorzystywana na przemieszczanie się, przez co spalanie paliwa rośnie.

Prawdą jest więc stwierdzenie, że dzięki zastosowaniu żarówek LED spalanie maleje. Nie zmienia to jednak faktu, że energia potrzebna do zasilenia żarówek jest nieporównywalnie mniejsza od energii potrzebnej na rozpędzenie całego samochodu, a co za tym idzie, wpływ żarówek na spalanie jest minimalny.

Dłuższa żywotność

Zaletą, która niewątpliwie wpływa pozytywnie na wygodę użytkowania samochodu wyposażonego w żarówki LED, jest ich długowieczność. Żywotność żarówek H4 to około 900 godzin ciągłego świecenia, przy żarówkach H7 wartość ta spada do około 500 godzin. Żarówki LEDowe renomowanych marek są za to w stanie świecić przez około 5 000 godzin, czyli 10 razy dłużej niż w przypadku żarówki H7. Montując żarówkę LED w samochodzie, możesz więc zapomnieć o wymianie na całe lata.